České investiční pobídky se sníží

04. 07. 2014

Od 1. července se změnila pravidla Evropské komise pro regionální podporu. V rámci této změny podpora z veřejných zdrojů pro velké podniky klesne o 15 procent, tzn. ze 40 procent na 25 procent. 

Nižší však bude i podpora pro malé a střední podniky, změna se dotkne i podpory ze strukturálních fondů. V případě středních podniků se podpora sníží z 50 na 35 procent a v případě malých z 60 na 45 procent. Tímto poklesem se snižuje také maximální finanční částka, kterou investor může získat ve formě investičních pobídek. Český stát chce tento rozdíl investorům kompenzovat. 

Hlavními důvody pro tuto změnu je růst HDP České republiky a zároveň snížení srovnávací základny po přistoupení nových členů do Evropské unie. Oproti dalším členům Visegradské čtyřky pouze Česká republika přestoupila do kategorie zemí s vyšším HDP, z toho důvodu bude mít určitou konkurenční nevýhodu oproti těmto zemím, kteří nadále mohou podporovat investice do výše 40 %. Účinnost nových pravidel platí od 1. července 2014.

Změna se dotkne také zákonu o investičních pobídkách, který jednak sjednotí evropská a česká pravidla a zároveň by tato změna měla investorům nabídnout další výhody, aby pro ně české prostředí bylo dostatečně atraktivní. Jednou z motivací je zvýšení dotace na vytvořené pracovní místo ze současných 50 tis. Kč až na 200 tis. Kč nebo pro technologická centra a centra strategických služeb je zavedena sleva na sociálním a zdravotním pojištění. Nový zákon by měl začít platit od roku 2015.

Díky nám se zorientujete v dotačních příležitostech pro vaše podnikání. Jsme kvalitním partnerem projektů, které jsou zaměřeny na inovace, průmysl 4.0, udržitelný rozvoj, environmentální ohleduplnost či cirkulární ekonomiku. Spojte se s námi a nastartujte svůj podnikatelský růst.

Zavoláme Vám Zavoláme Vám

V pracovní dny 9 - 17 hod.
724 592 085

nebo nám zanechte číslo a my
Vám zavoláme zpět

Odesláním souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

Nahoru