Novela zjednodušující zadávání zakázek od 1.1. 2015 – jedna nabídka stačí

10. 09. 2014

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo legislativní změnu, která urychlí přezkum zadávacích řízení a zlepší podmínky pro ekonomický vývoj v nejvíce dotčených oblastech české ekonomiky. Změny již odsouhlasili poslanci. Nyní čeká na schvalovací proces v Senátu. Technická novela by měla být v platnosti již od 1.1. 2015.

Změnou se rozšíří spektrum kritérií použitelných k výběru ekonomicky nejvýhodnější nabídky, čímž se potlačí praxe zadávání nabídek tzv. na cenu, kdy zakázku dostane nabídka, která byla nejlevnější, ale ne nejkvalitnější a nejefektivnější. Nově bude možné využít hodnocení organizace, kvalifikace a zkušenosti pracovníků podílejících se na plnění veřejné zakázky.

Novela by také měla přispět k urychlení případných přezkumů zakázek. Hospodářská komora v tomto ohledu vítá vznik tzv. institutu koncentrace řízení, kterým se výrazně omezí průtahy v případě jeho přezkumu. Návrh na přezkum bude muset nově obsahovat jasné důvody pro přezkum, které budou podloženy důkazy.

Novela ruší i povinnost zrušit zadávací řízení v případě jediné nabídky. Dlouho očekávané se tak stalo skutečností. Zadavatel bude moci vyhlásit vítěze až po doložení ekonomické výhodnosti nabídky, ale i tak je zrušení institutu více nabídek obrovským ulehčením pro zadavatele.

Připravované změny jsou minoritní. Daleko větší význam budou mít změny v novém zákoně o zadávání veřejných zakázek. Zákon bude vycházet ze směrnice Evropského parlamentu a umožní při výběru vítěze klást větší důraz na kvalitu, sociální aspekty, inovace či výhody v oblasti životního prostředí. Novela by měla platit od 1.1.2016. Kvalita se tak dostane opět místo nejnižších cen zakázek do centra pozornosti. 

Díky nám se zorientujete v dotačních příležitostech pro vaše podnikání. Jsme kvalitním partnerem projektů, které jsou zaměřeny na inovace, průmysl 4.0, udržitelný rozvoj, environmentální ohleduplnost či cirkulární ekonomiku. Spojte se s námi a nastartujte svůj podnikatelský růst.

Zavoláme Vám Zavoláme Vám

V pracovní dny 9 - 17 hod.
724 592 085

nebo nám zanechte číslo a my
Vám zavoláme zpět

Odesláním souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

Nahoru