Vláda podpořila návrh OP Zaměstnanost

10. 07. 2014

Dne 9. července 2014 jednala vláda o budoucnosti návrhu Operačního programu Zaměstnanost. Pokud by byl program schválen, může Česká republika do roku 2020 čerpat téměř 60 miliard korun. 

Pro celkovou podporu Česká republika musí spolufinancovat ještě 11.88 miliardy korun. Získaná částka půjde především na podporu zaměstnanosti, sociálního začleňování, boj proti chudobě a zlepšení fungování úřadů. Program by mohl být schválen do konce tohoto roku. Hlavním správcem programu je ministerstvo práce a sociálních věcí, které určí pět oblasti, na které by peníze poslalo do regionů i do Prahy. OP Zaměstnanost bude předložen nejpozději do 17. července Evropské komisi.

Tyto oblasti se dělí do prioritních os, které se zaměřují na podporu zaměstnanosti mladých lidí, starších pracovníků, matek malých dětí či lidí s nízkou kvalifikací, snížení rozdílů v postavení žen a mužů na trhu práce, lepší vzdělávání, modernizace úřadů, rozvoj sociálního podnikání, rozšíření školek či zřízení sociálního bydlení.

Podle návrhu programu by z částky 12 miliard korun, které má země přidat, cca 3,38 miliardy korun mělo putovat ze soukromých zdrojů. Tento návrh kritizovaly zejména neziskové organizace, které na své projekty sociálního začleňování nemusí získat dostatečný počet dárců. Konkrétně na oblast sociálního začleňování a potírání chudoby má jít 30 % celkové částky podpory. Na oblast podpory zaměstnanosti by mělo jít 60 % prostředků, 2 % peněz by mělo jít na inovace a mezinárodní spolupráci. 5 % celkové částky má přispět k zefektivnění veřejné správy. Zbývající podpora je určena na technickou podporu.

Tyto peníze by měly zefektivnit nejen fungování neziskových organizaci, čímž by mělo dojít ke snížení jejich závislosti na státních dotacích, ale také by měly zlepšit fungování úřadů a institucí. 

Díky nám se zorientujete v dotačních příležitostech pro vaše podnikání. Jsme kvalitním partnerem projektů, které jsou zaměřeny na inovace, průmysl 4.0, udržitelný rozvoj, environmentální ohleduplnost či cirkulární ekonomiku. Spojte se s námi a nastartujte svůj podnikatelský růst.

Zavoláme Vám Zavoláme Vám

V pracovní dny 9 - 17 hod.
724 592 085

nebo nám zanechte číslo a my
Vám zavoláme zpět

Odesláním souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

Nahoru