Problém v čerpání Evropských dotací v IT sektoru

03. 05. 2018

Od roku 2015, kdy byla vyhlášena první výzva v Operačním programu pro podnikání a inovace (OP PIK) ICT a sdílené služby, byly podnikům neoprávněně vypláceny evropské dotace. Nyní hrozí, že je budou muset vracet.

Kvůli chybě úředníků, kteří se špatně orientují v evropské legislativě, byla špatně nastavena pravidla čerpání dotace, která jsou v rozporu s evropskými předpisy. Podniky tak čerpaly „neoprávněně“ dotaci na mzdové náklady stávajících pracovníků, ač podle pravidel stanovených OP PIK postupovali správně. Jedná se o stamiliony korun, které podniky v dobré víře vynaložily a teď je mnoho z nich bude muset možná státu vracet.

 

Jednou z podmínek, aby mohl žadatel čerpat dotaci na mzdy je, že musel vytvořit nová pracovní místa. Podmínky byly nastaveny tak, že bylo zapotřebí vytvořit 2-4 nové pozice v závislosti na velikosti firmy. Bez ohledu na to se ale podle daných pravidel daly dotovat i mzdy stávajících zaměstnanců, k čemuž ve firmách běžně docházelo. Nyní se ale ukázalo, že je to v rozporu s evropskými pravidly veřejné podpory.

 

Problém se týká přibližně 450 IT firem, které nyní řeší, jak dál postupovat. Ministerstvo průmyslu a obchodu situaci prezentuje tak, že jsou dvě možnosti. Akceptovat změny, které budou nyní v pravidlech čerpání nastaveny, nebo o dotaci přijdou. Některé podniky zvažují v této souvislosti žaloby, neboť pochybení vzniklo na straně Ministerstva průmyslu a obchodu v důsledku špatně nastavených pravidel.

Díky nám se zorientujete v možnostech získání podpory ve formě dotace EU či investiční pobídky pro vaše podnikání. Pomáháme projektům, které mají smysl. Spojte se s námi a nastartujte svůj podnikatelský růst.

Zavoláme Vám

V pracovní dny 9 - 17 hod.
724 592 085

nebo nám zanechte číslo a my
Vám zavoláme zpět

Odesláním souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

Nahoru