Programy EXPANZE a ÚSPORY ENERGIE byly rozšířeny

08. 05. 2018

Od 1. května 2018 mohou podnikatelé prostřednictvím programu Expanze nově financovat nejen nákup strojů, zařízení a technologií, ale také pořízení a rekonstrukci nemovitostí. Z programu Úspory energie pak budou moci podnikatelé získat bezúročný úvěr už od 800 tisíc korun na své projekty, které povedou minimálně k 10% úspoře energie. Čerpání úvěru v obou těchto projektech je podmíněno současným čerpáním komerčního úvěru v minimální výši 20 % způsobilých výdajů projektu.

Program Expanze byl spuštěn již 1. června 2017 a nabízí bezúročné investiční úvěry až do výše 45 % způsobilých výdajů pro malé a střední podniky v rozmezí 1 – 45 mil. Kč. Nově lze úvěr z tohoto programu využít také na výstavbu, rekonstrukci či pořízení staveb a zastavěných pozemků. (Dosud bylo možné využít úvěr pouze na nákup strojů, zařízení nebo technologií). Vedle nulové úrokové sazby a poplatků a možnosti odložené splatnosti, mohou podnikatelé využít i možnost finančního příspěvku na úhradu úrokové sazby u komerčního úvěru, který je nedílnou součástí tohoto zvýhodněného financování. Ten doposud mohly využívat pouze podniky realizující svůj projekt v některém ze zvýhodněných regionů se zvýšenou nezaměstnaností. ČMZRB aktuálně eviduje žádosti o bezúročný investiční úvěr z programu Expanze ve výši necelé 1,1 miliardy korun. Celkově jde o 129 projektů, jejichž hodnota převyšuje hranici 2,3 miliardy korun.


Program Úspory energie je určen všem podnikatelům bez rozdílu velikosti, a tak i velké podniky mohou využít bezúročný úvěr k financování energeticky úsporných projektů, jako je například zateplení budovy, výměna osvětlení, kotlů, regulace energie, apod. Úvěry jsou poskytovány až do výše 70 % způsobilých výdajů, nově v rozmezí 800 tisíc – 30 milionů korun. Získání tohoto zvýhodněného úvěru je podmíněno realizací podnikatelského projektu, který přinese minimálně 10% úsporu energie. Program běží v rámci Operačního programu pro konkurenceschopnost (OP PIK) od 19. září 2017, a poběží až do konce programovacího období, tj. do roku 2020, resp. 2023.

Díky nám se zorientujete v možnostech získání podpory ve formě dotace EU či investiční pobídky pro vaše podnikání. Pomáháme projektům, které mají smysl. Spojte se s námi a nastartujte svůj podnikatelský růst.

Zavoláme Vám

V pracovní dny 9 - 17 hod.
724 592 085

nebo nám zanechte číslo a my
Vám zavoláme zpět

Odesláním souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

Nahoru