ÚSPORY ENERGIE
Chcete snížit energetickou náročnost Vašeho podniku? Chcete obměnit staré technologie na výrobu energie za nové? Plánujete využívat odpadní energie ve výrobních procesech nebo zavést či modernizovat systém měření a regulace? Uvažujete o modernizaci či rekonstrukci rozvodů elektřiny, plynu a tepla v budovách a v energetických hospodářstvích průmyslových areálech? Potom je právě pro Vás určen program Úspory energie.Cílem programu je podpora snížení energetické náročnosti podnikatelského sektoru pomocí podpory opatření vedoucích ke úspoře konečné spotřeby energie. V další výzvě jsou do podpory nově zahrnuta i komerční turistická a volnočasová zařízení. Kontaktujte nás pro více informací.
PODPOROVANÉ AKTIVITY
- modernizace a rekonstrukce rozvodů elektřiny, plynu a tepla v budovách a v energetických hospodářstvích výrobních závodů za účelem zvýšení účinnosti
- zavádění a modernizace systémů měření a regulace (nutnost následné implementace ČSN EN ISO 50001)
- modernizace, rekonstrukce stávajících zařízení na výrobu energie pro vlastní spotřebu vedoucí ke zvýšení její účinnosti
- modernizace soustav osvětlení budov a průmyslových areálů (pouze v případě náhrady zastaralých technologií za nové vysoce efektivní osvětlovací systémy, např. světelných diod (LED)
- snižování energetické náročnosti budov v podnikatelském sektoru (zateplení obvodového pláště, výměna a renovace otvorových výplní, další stavební opatření mající prokazatelně vliv na energetickou náročnost budovy, instalace vzduchotechniky s rekuperací odpadního tepla)
- využití odpadní energie ve výrobních procesech
- snižování energetické náročnosti/zvyšování energetické účinnosti výrobních a technologických procesů
- instalace OZE pro vlastní spotřebu podniku (využití biomasy, solární systémy, tepelná čerpadla a fotovoltaické systémy – maximální možný instalovaný výkon fotovoltaického systému je 1 MWp)
- instalace kogenerační jednotky s maximálním využitím elektrické a tepelné energie nebo chladu pro vlastní spotřebu podniku (výroba nesmí být vyšší než spotřeba)
- instalace akumulace elektrické energie (akumulátor musí být provozován v energetickém hospodářství, které má vlastní zdroj elektrické energie z OZE (např. FVE), nebo z KVET (mimo uhlí, LTO, TTO)
Podporovány nejsou VaV projekty, rekonstrukce bytových, rodinných a veřejných budov, modernizace, rekonstrukce stávajících zařízení na výrobu energie pro distribuci či úspora pohonných hmot.
ZPŮSOBILÉ VÝDAJE
Musí být vynaloženy nejdříve v den podání žádosti o podporu (vyjma výdajů na projektovou dokumentaci a energetický posudek), musí být před proplacením dotace prokazatelně zaplaceny příjemcem, musí být doloženy průkaznými účetními doklady. Výdaje jsou způsobilé do úrovně hodnoty cen obvyklých na trhu (nutnost doložit cenové nabídky).
- dlouhodobý hmotný majetek (rekonstrukce/technické zhodnocení stavby, ostatní stroje a zařízení včetně řídicího SW, technologie)
- dlouhodobý nehmotný majetek (pokud je nezbytný k řádnému provozování dlouhodobého majetku),
- inženýrská činnost
- energetický posudek (de minimis podpora)
- projektová dokumentace stavby (de minimis podpora)
- náklady na organizaci výběrového řízení (de minimis podpora)
MÍRA A VÝŠE PODPORY
Dotace je vypočtena jako relevantní % ze způsobilých výdajů, v minimální výši 0,5 mil. Kč, v maximální výši 15 mil. EUR.
- malý podnik - 50 % ze způsobilých výdajů
- střední podnik - 40 % ze způsobilých výdajů
- velký podnik - 30 % ze způsobilých výdajů
ŽADATEL
- malý, střední či velký podnik
VYBRANÉ PODMÍNKY POSKYTNUTÍ DOTACE
- nebude podpořen projekt, který neprokáže úsporu energie
- závazný indikátor: snížení konečné spotřeby energie u podpořených subjektů
- projekt musí být realizován na území ČR mimo území hl. města Prahy
- projekt nesmí být zahájen před datem podání žádosti o podporu
- finanční zdraví žadatele vyjádřené zjednodušeným ekonomickým hodnocením nesmí být nižší než 5 bodů
- příjemce se řídí Pravidly způsobilosti výdajů a Pravidly povinné publicity
- žadatel musí jednoznačně prokázat vlastnická nebo jiná (př. nájemní smlouva) práva k nemovitostem a pozemkům, kde bude projekt realizován
- V dané budově musí převažovat (min 60 %) činnosti odpovídající podporovaným aktivitám CZ-NACE dle výzvy
- V rámci projektu lze uplatnit pouze jedno místo realizace (jedno energetické hospodářství a ucelené území dle katastrální mapy)
- modernizace soustav osvětlení budov a průmyslových areálů a instalace fotovoltaického systému bude podpořena pouze v případě, že bude součástí komplexního projektu, nikoliv jako samostatné opatření (komplexní projekt není kombinace těchto opatření: instalace fotovoltaického systému, akumulátoru elektrické energie, solárních termických panelů a modernizace soustav osvětlení)
- podpořeny nebudou projekty zaměřené na rekonstrukci/výstavbu zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla a monovýroby tepla, která využívá jako palivo uhlí včetně spoluspalování uhlí a biomasy
- projekty obsahující návrh na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla budou podporovány pouze v případě, pokud splní kritéria pro vysokoúčinnou výrobu elektřiny a tepla podle vyhlášky č. 37/2016 Sb.
- projekt nebude podpořen, pokud bude mít měrné způsobilé výdaje vyšší než 25 tis. Kč na úsporu 1 GJ
- v případě, že výrobna elektřiny z KVET a fotovoltaických systémů je připojena do přenosové nebo distribuční soustavy, nesmí dodat do přenosové nebo distribuční soustavy více než 20 % ročního množství elektřiny vyrobené v jím provozované výrobně elektřiny, sníženého o technologickou vlastní spotřebu elektřiny
- projekt nesmí být financován provozní podporou OZE
- podpořen nebude projekt rekonstrukce/modernizace, která se týká spalování paliv v zařízeních s celkovým jmenovitým příkonem vyšším než 20MW
- podpora nebude poskytnuta na spolufinancování zařízení, na něž se vztahuje směrnice o průmyslových emisích, která je použitelná na zařízení pro výrobu energie a dálkové vytápění nad 50 MW
- v případě projektu, který bude využívat dřevní biomasu, je nutno zajistit udržitelné dodávky z lokálních zdrojů
- V případě realizace opatření ke snižování energetické náročnosti budov musí budova po realizaci projektu plnit minimálně parametry energetické náročnosti podle požadavků definovaných § 6 odst. 2 písm. b) vyhlášky č.78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov.
- Po realizaci projektu musí budova plnit minimálně parametry energetické náročnosti budov podle požadavků definovaných § 6 odst. 2 písm. b) vyhlášky č.78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov).
- V rámci zpracovaného energetického posudku musí být, v případě realizace opatření ke snižování energetické náročnosti budov jednoznačně definována povinnost na vyregulování otopné soustavy.
- Projekt nesmí být realizován na pozemku, kde stojí stavba, která má způsob využití typu: objekt k bydlení, bytový dům, rodinný dům (lze však stavba pro rodinnou rekreaci).
- v případě aktivity snižování energetické náročnosti/zvyšování energetické účinnosti výrobních a technologických procesů musí být dodrženo:
- roční produkce nového zařízení nesmí překročit roční produkci nahrazovaného zařízení; pokud dojde k překročení roční produkce, musí být způsobilé výdaje kráceny
- zařízení musí být nové a současně musí být prokazatelné, že nahrazovaná zařízení již nejsou používána
- každý žadatel je oprávněn v rámci výzvy předložit neomezený počet projektů
- příjemce dotace je povinen zachovat investici, vykonávat podpořenou aktivitu a používat podpořený majetek po dobu nejméně 5 let (3 roky pro MSP) od ukončení projektu
- výběrová řízení na dodavatele musí být provedena v režimu zákona č.134/2016 Sb. o zadávání veřejných zakázek nebo dle aktuálních Pravidel pro výběr dodavatelů, podle toho, který předpis je relevantní
- nejzazším termínem pro ukončení projektu je datum 31. 3. 2023